Informacje Podstawowe

Pracownia Endoskopowa:
tel. 76-40-525

Pracownia Enoskopii Dziecięcej utworzona została w styczniu 1987 r. przy Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej, obecnie Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Pierwsze badanie – gastroskopię wykonano 7.01. 1987 r. przy użyciu gastroskopu GIF PQ 10 firmy OLYMPUS, który został zakupiony przez sponsora-firmę Centromor.

Pierwsza kolonoskopię wykonano w grudniu 1993 r.

Personel lekarski i pielęgniarski szkolił się w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie GUMed) oraz w CZD w Klinice Gastroenterologii w Warszawie.

Lekarze, wykonujący badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego zatrudnieni są w Klinice od wielu lat .Trzy osoby z tej grupy maja specjalizacje z gastroenterologii.
  1. prof. dr hab. med. Barbara Kamińska – założyciel pracowni,
  2. dr med. Adam Szarszewski,
  3. dr med. Piotr Landowski
  4. dr med. Wojciech Radys,
  5. dr med. Maciej Zagierski
  6. dr med. Agnieszka Jankowska
  7. dr med. Krzysztof Marek
  8. dr med. Piotr Banach (Poradnia Gastroenterologiczna tel. 76-40-749; tel. do rejestracji 58-777-39-50)
Koledzy posiadają certyfikaty umożliwiające wykonywanie badań endoskopowych
  1. dr hab. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz prof. nadzw.
  2. dr med. Grażyna Łuczak

Do lutego 2008 r. w Pracowni wykonano przeszło 14000 badań górnego odcinka przewodu pokarmowego ( w tej liczbie badania diagnostyczne i zabiegowe), oraz przeszło 1200 badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego i z roku na rok rośnie.

Pracownia jest wyposażona w gastroskopy, infantoskopy, duodenoskopy, kolonoskopy, tor wizyjny, zestaw do koagulacji, poszerzadła i balony do zabiegów poszerzania przełyku, gumki do obliteracji żylaków przełyku i wiele innych sprzętów do badań. Systematycznie wymieniany sprzęt (na coraz to nowszej generacji) pozwala na dokładniejszą diagnozę.

Sprzęt endoskopowy firmy Olympus zakupiony był wyłącznie przez sponsorów lub sfinansowany z prac statutowych i własnych pracowników Kliniki. Poza badaniami diagnostycznymi w Pracowni wykonywane są następujące zabiegi: poszerzanie przełyku, obliteracja żylaków przełyku, koagulacja krwawień, polipektomie, zakładanie PEG, usuwanie ciał obcych.

Początki

Pracownia mieściła się dwóch sąsiadujących pomieszczeniach, standardowo wyposażonych, z aparaturą do znieczuleń anestezjologicznych , możliwością nagrywania obrazu endoskopowego i wykonywania zdjęć endoskopowych, pokojem wybudzeń. W Pracowni wykonywane były badania u pacjentów hospitalizowanych w Klinice, kierowanych z Przychodni Gastroenterologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, na bazie którego mieścił się Klinika, oraz u wszystkich kierowanych pacjentów z innych Szpitali i Przychodni całego województwa pomorskiego i spoza jego terenu. W razie konieczności badanie lub pilny zabieg można było wykonać w ciągu całej doby- była to działalność społeczna, tak lekarska jak i pielęgniarska, gdyż nie było stałego dyżuru endoskopowego. Po zabiegach pacjenci wymagający obserwacji i nadzoru przebywali w oddziale dziennym Kliniki. W 2014 r. pracownia została przeniesiona do nowej części szpitala.
Obecnie Pracownia mieści się w nowym budynku Szpitala Copernicus – budynek F