W czasie badania pacjent leży. Technik wykonujący badanie wykonuje próby czynnościowe, między innymi prosi o otwieranie i zamykanie oczu, pogłębione oddychanie (hiperwentylacja). Ponadto przy pomocy lampy stroboskopowej (emitującej światło mrugające z różną częstotliwością) wykonywana jest tzw. fotostymulacja.
Przygotowanie do badania
Pacjent musi zgłosić się z umytą głową, bez żelu i lakieru, powinien uprzednio zjeść lekki posiłek. Powinien także dostarczyć poprzednie wyniki badañ, jeśli były wykonywane. Niezbędne jest także dostarczenie wyniku badania neurologicznego i ewentualnego rozpoznania wstępnego. Pacjent musi zgłosić, jakie leki zażywa.Badanie EEG można wykonywać w czuwaniu i we śnie. Badanie we śnie, zwłaszcza u małych dzieci, które nie potrafią leżeć spokojnie, można wykonać we śnie spontanicznym, jak również po deprywacji (pozbawieniu) snu.
Dziecko 2-letnie nie śpi przed badaniem 5-6 godz.; 2-5 letnie dzieci są wybudzane o 4 godz. nad ranem; 5-8-letnie dzieci śpią maksymalnie 5 godz. i są wybudzane o 4 godz. nad ranem; 8-12-letnie śpią maksymalnie 4 godz., wybudzane są o 4 godz. nad ranem; dzieci powyżej 12 roku życia powinny być pozbawione snu przez całą noc. Istotne jest, aby w okresie poprzedzającym badanie (np. w czasie dojazdu do miejsca badania) nie pozwolić dziecku zasnąć nawet na chwilę.