Pracownia Elektroencefalografii

StartDziałalność leczniczaPracowniePracownia Elektroencefalogr...

Badanie EEG polega na rejestracji czynności mózgu przy pomocy aparatu o nazwie elektroencefalograf.

Pacjentowi zakłada się na głowę czepek z umieszczonymi na nim elektrodami, umożliwiającymi odczytywanie czynności bioelektrycznej mózgu przez aparat.

W czasie badania pacjent leży. Technik wykonujący badanie wykonuje próby czynnościowe, między innymi prosi o otwieranie i zamykanie oczu, pogłębione oddychanie (hiperwentylacja). Ponadto przy pomocy lampy stroboskopowej (emitującej światło mrugające z różną częstotliwością) wykonywana jest tzw. fotostymulacja.

Wskazania do badania EEG:

  1. rozpoznawanie i różnicowanie padaczek i innych stanów napadowych
  2. monitorowanie skuteczności leczenia przeciwpadaczkowego
  3. zaburzenia snu, lęki nocne, narkolepsja
  4. nieprawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka
  5. bóle głowy
  6. stany po urazach głowy
  7. zaburzenia pamięci, mowy, zachowania
  8. omdlenia
  9. trudności w nauce.

Przygotowanie do badania

Pacjent musi zgłosić się z umytą głową, bez żelu i lakieru, powinien uprzednio zjeść lekki posiłek. Powinien także dostarczyć poprzednie wyniki badañ, jeśli były wykonywane. Niezbędne jest także dostarczenie wyniku badania neurologicznego i ewentualnego rozpoznania wstępnego. Pacjent musi zgłosić, jakie leki zażywa.Badanie EEG można wykonywać w czuwaniu i we śnie. Badanie we śnie, zwłaszcza u małych dzieci, które nie potrafią leżeć spokojnie, można wykonać we śnie spontanicznym, jak również po deprywacji (pozbawieniu) snu.

p<>. Dziecko 2-letnie nie śpi przed badaniem 5-6 godz.; 2-5 letnie dzieci są wybudzane o 4 godz. nad ranem; 5-8-letnie dzieci śpią maksymalnie 5 godz. i są wybudzane o 4 godz. nad ranem; 8-12-letnie śpią maksymalnie 4 godz., wybudzane są o 4 godz. nad ranem; dzieci powyżej 12 roku życia powinny być pozbawione snu przez całą noc. Istotne jest, aby w okresie poprzedzającym badanie (np. w czasie dojazdu do miejsca badania) nie pozwolić dziecku zasnąć nawet na chwilę.

p<>. Pracownia dysponuje również możliwością wykonania video-EEG, tzn. badania EEG połączonego z nagrywaniem obrazu video. Pomaga to na precyzyjne skojarzenie zapisu EEG z objawami występującymi u chorego, np. napady zgięciowe (także inne rodzaje padaczki), tiki, mioklonie, napady rzekomopadaczkowe.